Кейс: M1 Music Awards

Керівництво телеканалу М1 звернулося до нас з ідеєю відправити статуетку M1 Music Awards у стратосферу з нагоди нагородження діячів культури і ТБ #першакосмічнамісія.

Резюме запуску

250 000 осіб

Аудиторія запуску

РОЗІГРАШ КВИТКІВ

МЕТА АКЦІЇ

27 КМ (85,5k ft)

Максимальна висота

147 км/ч

МАКСИМАЛЬНА ШВИДКІСТЬ

155 хв

ЧАС ПОЛЬОТУ

82 км

ВІДСТАНЬ

ЦЕНТРАЛЬНА УКРАЇНА

Локація

15.11.2018

ДАТА ЗАПУСКУ

Статуетка М1

Фокусний Об’єкт

Телеканал М1

ЗАМОВНИК

Відео запуску

ОПИС КЕЙСА

Близько 250 тисяч глядачів подивилися «Першу космічну місію М1». Телеканали М1, ICTV і ряд українських медіаресурсів розповіли про запуск в своїх сюжетах.

Під час трансляції М1 розіграли 10 квитків на концерт M1 Music Awards для тих, хто вгадає висоту на яку підніметься куля.

Стратостат піднявся на 27 кілометрів (це в 3 рази вище, ніж літають цивільні літаки), пролетівши від зльоту до посадки 82 кілометри. Місія успішно завершена, 10 щасливчиків відвідали концерт.

Цей запуск був особливим з кількох причин:

1. Вся країна мала можливість спостерігати за процесом підготовки та польотом стратостата М1 в космічний простір і назад.

2. Ми перший раз працювали з телебаченням.

Підготовка

Через короткі терміни, у нас було не більше 3-х тижнів. За цей час ми спільно з експертами лабораторії FabLab створили конструкцію, яка доставила статуетку М1 Music Awards в стратосферу.

Ультра-точний 3D друк, сучасні матеріали, порожнисті і полегшені деталі дозволили створити відповідну для запуску основу.

Сборка конструкции стратостата в лаборатории FabLab
Тест акриловых блоков с подсветкой, FabLab

Очікується невелика турбулентність

Акрилові блоки з вигравіруваними на них логотипами компаній «Alight» і «PROFI» ефектно виглядали в кадрі, проте через свої розміри і розміщення вони кардинально погіршували аеродинамічні характеристики.

Швидкість вітру в деяких шарах атмосфери досягає 180-200 км / ч, регулярні авіарейси використовують такі повітряні потоки в свою користь: попутний вітер «підхоплює» літак, дозволяючи економити на паливі.

На стратостаті ці потоки надають негативний ефект, закручуючи і розгойдуючи конструкцію.

«Вітер був сильним, настільки сильним, що запуск довелося перенести на наступний день»

Перенесення запуску

Як ми і припускали, в день запуску вітер був сильним, настільки сильним, що політ довелося перенести на 15 листопада.

З одного боку це збігалося з врученням статуеток діячам культури і ТБ, з іншого – у нас не було запасного дня і права на помилку.

Політ повинен пройти за ідеальним сценарієм. Запуск транслювали на телеканалі М1 в режимі «лайв» і на facebook сторінці з 95 600+ передплатниками.

У студію М1 були запрошені зірки української естради, а в регуляторної каналу була організована диспетчерська. Всі з нетерпінням чекали старту.

Сотрудники телеканала М1 с нетерпением ждут запуска
Запуск стратостата М1, верхняя камера

Тим часом в 250 км від Києва команда Strato і знімальна група М1, які, як здавалося, були готові на тисячу відсотків, стикалися з новими труднощами.

Погода, як і за день до цього, залишала бажати кращого. Вітер нещадно тріпав оболонку аеростата, притискаючи 40 літрів гелію укладеного в латекс до землі, а сірі хмари обіцяли ось-ось вибухнути дощем або снігом. 

«Швидкість підйому становила близько 5 метрів в секунду незважаючи на сильний боковий вітер»

Почекавши поки вітер вщухне, ми зробили фінальне узгодження запуску з Украероцентром і силами ППО України, отримавши позитивну відповідь ми запустили стратостаті.

Незважаючи на сильний боковий вітер, швидкість підйому становила заплановані 5 м / с. Через хвилину після запуску куля пірнула в хмари, а через деякий час бортові камери показали білу млу, синє небо і яскраві промені сонця – перший шар хмар був пройдений.

Стратостат М1 поднимается к зоне облаков
Стратостат М1 преодолел первый слой облаков

Погоня 

Встановивши антену на даху автомобіля і не втрачаючи ні хвилини часу, ми взяли курс на південь.

Трекінг і виявлення місця посадки – найскладніші етапи запуску. Стратостат регулярно передавав свою телеметрію і ми бачили як, куди і з якою швидкістю він переміщається. Бортові камери безперебійно транслювали картинку.

Наша команда їхала прямо під стратостатом, поки сильний потік вітру на висоті 8-9 км не почав забирати його вперед зі швидкістю 147 км / год, ми поступово відставали. Акрилові блоки діяли як вітрила: піднімаючи і розкручуючи конструкцію від поривів вітру.

Зв’язок з зондом ставав переривчастий, час від часу нам приходили порожні повідомлення бортового радіомаяка.

За плечима було півтори години польоту і нам залишалося сподіватися лише на те, що всі системи справно працюють і другий маяк передасть точні координати місця посадки.

За показниками ми зрозуміли, що стався розрив оболонки і тепер стратостаті пікірує вниз з висоти 27 км.

Зі зниженням збільшується щільність повітря і настає час бортового парашута, який поступово уповільнює зонд до 4-5 м / с.

Наше правило: встановлювати в бокс кілька маяків і пару камер, це зводить до мінімуму ймовірність втрати зв’язку і даних польоту. Головне завдання – знайти стратостат.

Через 2 години зонд приземлився і трансляція припинилася, але команда Strato і знімальна група М1 слідують по маршруту до місця посадки.

Стратостат М1 на высоте 12 км, камера два
Стратостат М1 на высоте 23 км, камера три

«Стратостат приземлився в декількох кілометрах від запланованої зони посадки»

Солнце подсвечивает оболочку стратостата, камера 3
Стратостат М1 после посадки

Фінальна сцена

Парашут успішно розкрився і це гарантувало максимально м’яку посадку. Судячи по картинці з бортових камер, стратостаті приземлився посеред поля, в декількох кілометрах від запланованої зони посадки – це хороший результат, набагато краще ніж у водойму або на закриту територію.

Ніч вже впритул підступила, коли ми прибули на місце. Навколо темнота, поля і одна вузька сільська дорога, по якій ми приїхали.

Завдяки підсвічуванню акрилових блоків наш зонд світився як маяк посеред безкрайнього моря. Ми почекали знімальну групу і рушили у напрямку стратостата.

Дозняти фінальну сцену знаходження стратостата, знімальна група каналу поїхала назад до Києва, ми вимкнули бортові камери, зібралися і приєдналися до них.

Підсумок

Пролетівши 82 кілометри з місця старту, стратостаті М1 Music Awards приземлився в іншій області, обігнавши циклон який рухався із заходу, місцями розвиваючи швидкість до 147 км / ч.

Пам’ять

Запуск пройшов більш ніж успішно, близько 250 000 чоловік по всій Україні спостерігали за польотом в реальному часі, в студії М1 побувало безліч знаменитостей, з яких особливо хочеться відзначити Олега Скрипку (фронтмен гурту «ВВ»).

Команда Cosmos Agency Strato поднимает стратостат на камеру

«Леонід Каденюк – перший і єдиний космонавт незалежної України. Виконуючи місію NASA STS-87, він взяв з собою на Міжнародну космічну станцію диск тоді ще молодої української групи «ВВ». »

Олег Скрипка (фронтмен группы «ВВ») рассказывает про космос

Особливо – тому, що в далекому 1997 року Леонід Каденюк, перший і єдиний космонавт незалежної України, беручи участь в місії NASA «STS-87», взяв з собою на Міжнародну космічну станцію диск тоді ще молодої української групи «ВВ».

Один з попередніх запусків ми присвятили пам’яті Леоніда Каденюка, відео польоту на жаль не збереглося. Залишилися тільки кадри процесу запуску, зняті Fundamental Production.

Стратостат М1 на пиковой высоте 27 км

Результат

Близько 250 тисяч людей подивилося «Першу космічну місію М1». Телеканал ICTV розповів про запуск в своєму сюжеті. Під час трансляції телеканал М1 розігрував 10 квитків на концерт M1 Music Awards 2018 для тих, хто вгадає висоту на яку підніметься куля.

Стратостат подолав більше 27 кілометрів (а це в 3 рази вище, ніж літають цивільні літаки), пролетівши від зльоту до посадки 82 кілометри. Місія успішно завершена, 10 щасливчиків відвідали концерт, а ми чекаємо другу космічну місію М1!

Благодарности

Выражаем благодарность руководству и сьемочной группе телеканала М1, а так же гос. предприятию Украэроцентр за помощь в осуществлении этого запуска.

Testimonial M1 Sergey Pertsev

«Дякую!! все круто!»

— Сергій Перцев, генеральний директор телеканалів М1 і М2

Кейс: Канцелярія Nuka

Nuka – стартап створений трьома українськими студентами, що займається випуском вічної канцелярії. Ручка, яка пише оксидом металу і блокнот з полімерної папером підкорили стратосферу і повернулися назад на Землю, досягнувши висоти 31 км.

STRATO

Команда Strato займається запусками стратосферних аеростатів в Україні в науково-дослідних і рекламних цілях.

Наша місія — зробити космос доступним для всіх.

+38 (099) 048-61-11

Адреса у Києві:
вул. Лейпцизька 3-а, м. Київ

Майстерня:
Unit City, вул. Дорогожицька, 1, м. Київ